ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت
» » » بروز افسردگی در سنین کم را اینگونه تشخیص دهید

بروز افسردگی در سنین کم را اینگونه تشخیص دهید

بروز افسردگی در سنین کم را اینگونه تشخیص دهید

همانطور که گوشه گیری و انزوا از علائم افسردگی در بزرگسالان تلقی می شود،بیش فعالی نیزدر کودکان یکی از علائم افسردگی محسوب می شود،پسران بیشتر از دختران دچار این حالت می شوند،هول دادن و گاز گرفتن نیز از نشانه های افسردگی درکودکان است
مهناز استکی در گفت وگوبا مجله پزشکی دکتر سلام، درباره علائم افسردگی در کودکان اظهار داشت: علائم افسردگی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است و چنانچه گوشه گیری و انزوا یکی از علائم افسردگی بزرگسالان تلقی می شود، در کودکان با فعالیت زیاد مشاهده شده که گاهی با پیش فعالی نیز اشتباه گرفته می شود.
وی افزود: شیوع اختلالات رفتاری در پسران و دختران متفاوت است و طبق آمار اختلالات رفتاری مانند افسردگی کودکی در پسران بیشتر از دختران است، اما در بزرگسالی عکس این قضیه صادق است و زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شوند.
این روانشناس کودک درباره علل این تفاوت ها گفت: در کودکی عوامل ژنتیک نقش مهمی ایفا می کند، اما در بزرگسالی عوامل محیطی در شکل گیری اختلالات روانی مؤثرتر هستند، بنابراین تأثیر محیطی بر زنان در بزرگسالی موجب ابتلا به افسردگی می شود. از طرفی مردان به علت اشتغال، کمتر علائم اختلالات روانی را نشان می دهند.
وی افزود: نوار مغزی در کودکان نشان می دهد که امواج تتا در بیداری در کودکان طبیعی است در حالی که این امواج در بزرگسالی علامت اختلال روانی است. در رفتارها نیز این تفاوت ها دیده می شود. مثلاً برخی کودکان و حتی بزرگسالان ممکن است الگوی غذا خوردنشان در دوران افسردگی افزایش پیدا کند که یکی از دلایل آن محرومیت دهانی در دوران شیرخوارگی است.
وی گفت: اگر کودکان در این دوران به شیوه نادرستی از شیرخوردن گرفته شوند، در بزرگسالی برای برگشت به آن دوران که دوران امنیت تلقی می شود، به غذا خوردن که فعالیتی لذت بخش است، پناه می برند.
این روانشناس کودک اظهار داشت: «هول دادن» و «گاز گرفتن» جزو رفتارهایی است که در کودکان مبتلا به افسردگی دیده می شود. از منظر هیجانی نیز باید گفت تغییر هیجانی، بر شناخت کودک نیز تأثیر می گذارد زیرا مغز به صورت یکپارچه عمل می کند و وقتی یک منطقه از آن دچار مشکل شود به نقاط دیگر نیز تسری پیدا می کند.

توسط : مشاورفا  در تاریخ : 5-07-1394, 11:56   بازدیدها : 319   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .