نشانه های حمله مغزی درون چشم

شروع موضوع توسط Nazanin ‏16/10/15 در انجمن چشم پزشکی

 1. Nazanin

  Nazanin Moderator عضو کادر مدیریت

  ارسال ها:
  16,244
  تشکر شده:
  60
  امتیاز دستاورد:
  38
  3c11ea7f20c7b927ba1937303fffc5f7.jpg چشم هرفرد خبررسان خوبی برای احتمال سکته مغزی در وی می باشد ،طبق آخرین تحقیقات، افراد مبتلا به این آسیب های چشمی که به رتینوپاتی فشار خون بالا معروف است در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.


  یک مطالعه که توسط یک محقق ایرانی در دانشگاه ملی سنگاپور انجام شده است، نشان می دهد با یک آزمایش ساده چشم می توان بیمارانی را که در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی قرار دارند، شناسایی کرد.


  به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام، دکتر «محمد کامران اکرام» نویسنده این مطالعه و پروفسور دستیار در موسسه تحقیقات چشم سنگاپور در دانشگاه ملی سنگاپور، می گوید: شبکیه چشم اطلاعات ارزشمندی در مورد وضعیت رگ های خونی مغز فراهم می کند.


  در این آزمایش چشم، عکس هایی از شبکیه چشم که بر اثر فشار خون بالا آسیب می بیند، گرفته می شود.

  تحقیقات نشان می دهند، افراد مبتلا به این آسیب های چشمی که به رتینوپاتی فشار خون بالا معروف است در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.

  بنابراین این آزمایش چشم می تواند روش جدیدی برای شناسایی افرادی باشد که در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.

  به گفته انجمن سکته مغزی، یکی از مشکلات بزرگ در رابطه با سکته مغزی این است که پیش بینی افرادی که در معرض خطر ابتلا به این حمله مغزی قرار دارند، دشوار است.

  در این مطالعه محققان تصاویر شبکیه چشم دو هزار و 907 فرد مبتلا به فشار خون بالا را که قبلا به سکته مغزی مبتلا نشده بودند، بررسی کردند.

  محققان این تصاویر را بر اساس میزان آسیبی که بر اثر فشار خون بالا به شبکیه چشم وارد شده بود در سه گروه ، سالم، آسیب کم و آسیب شدید قرار دادند.

  سپس محققان این افراد را برای مدت متوسط 13 سال مورد بررسی قرار دادند؛ در طول این مدت 146 نفر از آنها به سکته مغزی مبتلا شدند.

  محققان متوجه شدند که خطر ابتلا به سکته مغزی در افراد مبتلا به رتینوپاتی فشار خون خفیف 35 درصد بود در حالیکه این خطر در افراد مبتلا به رتینوپاتی فشار خون شدید 137 درصد و حتی بالاتر بود.

  این مطالعه همچنین نشان داد: حتی در میان بیمارانی که با مصرف دارو فشار خون خود را در حد مطلوب نگاه می داشتند، خطر ابتلا به لخته خون در میان افراد مبتلا به رتینوپاتی پرفشاری خون خفیف 96 درصد و در میان افراد مبتلا به رتینوپاتی فشار خون شدید 198 درصد بیشتر بود.

  دکتر محمد کامران اکرام، نویسنده این مطالعه و پروفسور دستیار در موسسه تحقیقات چشم سنگاپور در دانشگاه ملی سنگاپور، می گوید: شبکیه چشم اطلاعات ارزشمندی در مورد وضعیت رگ های خونی مغز فراهم می کند.

  او افزود: تصویربرداری شبکیه راه غیر تهاجمی و ارزان قیمتی برای بررسی رگ های خونی شبکیه است.

  محققان می گویند: این تحقیقات نشان می دهد آسیب به عروق خونی در چشم می تواند خطر بالقوه سکته مغزی را نشان دهد.