متادون برای ترک مصرف خوب هست؟

1,514 بازدید
سوال شده خرداد 9, 1394 در اعتیاد توسط محمد
متادون برای ترک مصرف خوب هست؟
دارای دیدگاه فروردین 26, 1397 توسط ارش
اگه مصرفتون تریاک و شیره هست نه متادون مصرف نکنید اصلا هیچی لازم نیست نهایتا چند روزی اذیت میشید و تمام ،

1 پاسخ

پاسخ داده شده خرداد 10, 1394 توسط qasdi
باسلام
آقای محمد مصرف متادون برای ترک اعتیاد انتخاب میان بد و بدتر است.
ترک اعتیاد به وسیله متادون به سن بیمار و نوع مخدری که مصرف کرده بستگی دارد، مصرف کراک، هروئین و شیشه و امثال این مواد قطعا از مصرف متادون پرخطرتر است، زیرا آسیب‌های زیادی به شخص و جامعه وارد می‌کند.
در بیشتر موارد اعتیاد به دو روش سم زدایی و درمان نگه‌دارنده انجام می‌شود،روش سم زدایی به دو روش تدریجی و استاندارد تفکیک می‌شود که در روش تدریجی سم زدایی در یک روز و در روش استاندارد، سم زدایی در 14 روز انجام می‌شود.
در روش نگه‌دارنده از دارو برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود و در مراحل ترک با این روش دوز دارو با توجه به شرایط بیمار کم می‌شود و پس از بهبودی نسبی بیمار، سم زدایی انجام می‌شود. مصرف متادون اشتها و خواب این افراد را تنظیم می‌کند و مصرف صحیح این دارو ظاهر فرد را نیز بهبود می‌بخشد.
در کل متادون بد است، اما در مقایسه با مواد مخدر بسیار عالی است زیرا رفتارهای اعتیاد گونه معتاد را کاهش می‌دهد.

داروهایی مانند شربت تریاک و قرص‌های بوپرنورفین نیز برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود، بوپرنورفین برای شخصی که می‌خواهد به روش سم زدایی اعتیاد را درمان کند بهترین روش است زیرا این دارو مخدر نیست و می‌تواند جایگزین خوبی برای مواد مخدر باشد و هم‌چنین عوارض کمی نسبت به متادون داشته و سم زدایی با استفاده از این دارو در مدت زمان کمتری انجام می‌شود.
مصرف بوپرنورفین برای ترک اعتیاد فوق العاده است و در همه مراکز ترک اعتیاد این دارو موجود است و به بیماران ارائه می‌شود.

شربت تریاک نیز برای مصرف کنندگان شیره و تریاک پیشنهاد می‌شود، این شربت از تریاک و مقداری الکل ساخته شده است که جایگزین مواد مخدر می‌شود و کم کم عمل سم زدایی را انجام می‌دهد و نیازی به ادامه مصرف آن نیست.

اما مصرف کنترل نشده متادون آثار روان شناختی منفی بر مغز دارد و موجب فراموشی می‌شود. همچنین مصرف زیاد این دارو سبب افزایش آنزیم‌های کبد شده و بر کلیه و سیستم دستگاه گوارشی نیز آثار مخربی دارد و هم‌چنین چهره افراد را زرد می‌کند.

برای کراک و هروئین، متادون، برای شیره و تریاک، شربت تریاک و برای قرص‌ها و سایر مواد مخدر، بوپرنورفین تجویز می‌شود.

در کل می توان گفت اگرچه متادون وابستگی‌های جسمانی ایجاد می‌کند، اما رفتارهای معتاد گونه و اختلالات رفتاری بیماران را از بین می‌برد.

موفق باشید...

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
تلفن : 88277643-4
بزرگراه جلال بعداز پل گیشا روبروی شعبه بانک کشاورزی پلاک 135 واحد 3 طبقه 2 دوشنبه ها
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

...