من از رویاهام دست کشیدم.

285 بازدید
سوال شده تیر 6, 1397 در تحصیلی و شغلی توسط بهروز
سلام. آقا هستم. تا به یاد دارم واسه درسام زحمت کشیدم. چه شبا که بیدار موندم و مساله حل کردم و از یادگیری شون لذت بردم. چه لذتها و چه تفریحاتی رو که از خودم سلب کردم و صرف درس خوندن و یاد گرفتن رشته خودم کردم. چه موقعیتای استخدامی خوبی که توی دوران لیسانسم وجود داشت و فقط به خاطر نداشتن پایان خدمت از شرکت توشون محروم شدم. رفتم سربازی . جایی که هیچ تفاوتی بین دانشجوی با معدل 12 از فلان دانشگاه مجهول المکان با دانشجوی دانشگاه شریف قائل نبودن. دو سالی که از جوونی و عمرم گرفت و بین من و اون کسی که بودم فاصله انداخت. وقتی هم که از سربازی اومدم دریغ از یه آزمون استخدامی به درد بخور. خیلی تلخ بود بیکاری خودم و دیدن استخدام شدن همکلاسیای خیلی پایین تر از خودم توی شرکت نفت و حقوقای میلیونی شون فقط چون معافیت داشتن. ای بسوزه پدر این معافیتای الکی که با این معاف کردنای احمقانه باعث شدن سربازی ما که 18 ماه بود 21 ماه بشه و سه ماه بیشتر از زندگی عقب بیفتیم. خونه و ماشین خریدن همکلاسیای معمولیم و توی خونه بودن منی که جزو شاگرد خوبای رشته خودم بودم. 30 ساله شدن خودم و دیدن مریضی های پدر و مادرم و نیاز مند شدنشون به کمکهای مالی و غیر مالی من. خیلی تلخه این حرفا. نمیدونم کسی تلخی شونو میفهمه یا نه. چه رویاهایی که از به نتیجه رسیدن تلاشام داشتم و در واقع دردی رو دوا نکرد. فلان ادارات هم که میرم برای برخی کارای اداری میبینم یارو یه جوری با من حرف میزنه که به کل یادش رفته خدمتگزار مردمه. بعضی وقتا با خودم میگم بسوزه پدر این امنیت شغلی بعضیا که سر ارباب رجوعم ببرن حقوق میلیونی و سی سال خدمتشون به قوت خودش باقیه. بعضی وقتا میگم همچین آدمایی بودن که باعث شد استخدامای رسمی رو بردارن و کارگرا قراردادی باشن چون برخی ها که امنیت شغلی داشته باشن هار میشن. به هر حال خداافظ رویاها. من دیگه بیش از این نمیتونم بهتون فکر کنم. ببخش که جوونیم افتاد توی اوضاع بد اقتصادی که نشد بهتون برسم. بیش از این دیگه زمانی ندارم. باید واقع بین بود و فکر یه لقمه نون برای گرسنه نموندن موند. باید فردا تو صف بیمه توی اون شلوغی نوبت بگیری برای ویزیت دکتر برای مامان و بابات.  چه میشه کرد. نشد که بشه. مشاورای محترم پاسخی اگر هست بفرمایید.
دارای دیدگاه تیر 7, 1397 توسط بی نام
میدونید عامل موفقیت فقط تلاش نیست اول هدف داشتن با توجه به علاقه و استعداد هاست و بعد ایمان داشتن رسیدن به رویاست و اگه ادم اینطوری فکر کنه هیچ وقت ناامید نمیشه. و حتما به رویاش میرسه. و هیچ وقت به خودش اجازه نمیده که از هدفش دست بکشه هرچقدر هم دیگران سد راهش بشن یا بخوان ناامیدش کنن. من اینو صرف اینکه بخوام نصیحت پنداموز کنم نگفتم. خودم یه زمانی خیلی نا امید بودم و اجازه داده بودم که پسرفت کنم ولی بعد فهمیدم که کلا راهی که انتخاب کرده بودم چیزی نبوده که با تمام وجود دوستش داشته باشم و هدف زندگیم باشه فقط سعی کرده بودم چیزی رو که همیشه همه میگفتن درسته رو انجام بدم. حالا شما هم به نظرم میتونید یه بار دیگه فک کنید ببینید از زندگیتون چی میخواید شاید تا الان راه درستی رو نرفتید. و یه چیز دیگه اینکه مقصر دونستن جامعه و بخت و اقبال هر چند نظر خیلی از ادماست به خصوص تو جامعه ما ولی همیشه اشتباهه چون اگه چیز رو از عمق وجودت بخوای و از خدا هم بخوای که باهات همرا باشه حتما حتما اتفاق میفته. فقط نباید ناامید شد.
دارای دیدگاه تیر 13, 1397 توسط آیدا
سلام.
اکثر آقایون شرایط شما رو دارند .  اول لیسانس میگیرند و بعد به سربازی می روند. ..
چرا در دوران سربازی توقع داشتین که مافقتون برخوردش با شما متفاوت باشه به این دلیل که شما در دانشگاه شریف درس خواندید؟؟؟!!!
از طرفی مگر در دوسال وضعیت جامعه چقدر عوض شد که قبل از سربازی پیشنهاد کار داشتید اما بعد   ....؟!
البته می دانم که وضعیت کار و شغل چقدر بده، اما فکر میکنم شما به تلاش و انگیزه و قدرت بیشتری برای یافتن کار مناسب نیازمندید.انقدر بگردید تا شغل دلخواهتون پیدا کنید.
کارهایی مثل تدریس خصوصی برای افرادیکه در دانشکاههای معتبر درس خواندند، فراوانه. شاید این کار ایده آل شما نباشه . اما خوبیش اینه که پاره وقته، درآمدش مناسبه، و در کنارش آن قدر وقت دارین که یا ادامه تحصیل بدین یا دنبال کار مناسبتر بگردین.
هزاران کار میشه کرد...
اما کاری که نباید کرد ناامیدی و دست کشیدت از رویاهاست!
موفق و پیروز باشید.
دارای دیدگاه تیر 16, 1397 توسط ناگفته بماند
سلام. لطفاً جواب سوالتون در مورد نیاز به برخورد متفاوت ما فوق رو از یکی از آشناهاتون که سربازی رفتن بپرسید. سوال دومتون واقعا نمیشه وضعیت اون دوسال قبل با دو سال بعدشو مقایسه کرد. چطور میفرمایین مگه دو سال چقدر جامعه عوض شده. به هر حال ممنون از جوابتون و همچنین راهکارتون.
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

...