مشاوره

375 بازدید
سوال شده اردیبهشت 25, 1394 در ارتباط توسط بی نام
سلام، حال روحی من خیلی خرابه، اگه میشه سریع تر جواب سوالم رو بدین، با 28 سال سن، و اینکه باید جوانی کنم، و با دوستام برم بیرون، هیچ دوستی ندارم، چون نمی تونم ارتباط برقرار کنم، فکر میکنم مردم از من خیلی بدشون میاد، الان میرم کلاس زبان، تنها میرم، وقتی سوار مترو یا تاکسی میشم، خیلی بد بهم نگاه میکنند، افسردگی گرفتم، و الان دارم دارو میخورم، فلوکسیتین 10، درضمن به مامانم به شدت وابسته شدید هستم، و در یک خانواده کم رفت و آمد و خیلی بسته بزرگ شدم، الان وقتی تلفن خونه زنگ میخوره، من جواب نمیدم، چون مشکل دارم در برقراری ارتباط، با خودم فکر میکنم که اگه جواب بدم، طرف مقابل فکر میکنه، من بلد نیستم حرف بزنم، درضمن وقتی میخوام حرف بزنم، خیلی تو صحبتم مکث میکنم، این دلیلش چیه؟

1 پاسخ

پاسخ داده شده اردیبهشت 25, 1394 توسط qasdi
باسلام
دوست عزیز شما به احتمال از اعتماد به نفس و عزت نفس کافی برخوردار نیستید. شما خود را از دیگران پایینتر و ناتوانتر میبینید. شما دوست گرانقدر کمرو و خجالتی از قدرت ابراز وجود پایینی برخوردار هستید و به همین دلیل در بیان احساسات و افکار خود با مشکلات جدی روبرو میشوید و بیش از سایرین احساس گناه غیر موجه دارید، یعنی در جایی که نباید احساس گناه کنید ،احساس گناه میکنید. شما در نه گفتن به دیگران شدیدا مشکل دارید.

- و علت مسئله شما
 كمرویی و خجالتی بودن یك پدیدة پیچیدة روانی ـ اجتماعی  و زیستی است. كمرویی یك صفت یا از جمله ویژگی‌ها و صفات ارثی- رفتاری است كه البته بیشتر متأثر از روابط نادرست بین فردی و سازش نایافتگی‌های اجتماعی در مراحل اولیه رشد، در خانه و مدرسه  ریشه میگیرد.محیط خانواده و تجارب اولیة‌ كودك به خصوص در سنین دبستانی و سال‌های آغازین مدرسه، اصلی‌ترین نقش را در شكل‌گیری شخصیت كودك دارد، در این دوران الگوهای رفتاری بزرگسالان به ویژه والدین، میزان ارتباط عاطفی آنان با فرزندان، بیشترین تأثیر را در رشد مطلوب اجتماعی و یا پدیدآیی اضطراب و كمرویی می‌تواند داشته باشد. معمولا افراد کمرو دارای والدین کمرو و فاقد عزت نفس مطلوب هستند. لذا آنها نیز آموخته اند که کمرو باشند.در ضمن کمرویی یک صفت ارثی نیز به حساب می آید و تحقیقات روانشناسان در بعد بیولوژی رفتار ،برای مثال پژوهشهای آیزنک و بعد از او افرادی مثل کاگان و باس و پالمین این موضوع را تایید کرده اند).

-روش‌های درمان :
1. تقویت خودپنداری مثبت و خودباوری؛ یعنی سعی كنید نگرش و دید مثبت نسبت به خود داشته باشید. جنبه‌های مثبت خود را بیشتر در نظر بگیرید. اگر فكر می‌كنید كه در روابط اجتماعی و صمیمی شدن با دیگران ناتوان هستید، مطمئناً در قبال آن نقاط قوّتی نیز دارید، فهرستی از نقاط قوت خود تهیه نمایید و همیشه به دفعات به آنها توجه كرده و آرام‌آرام سعی در تقویت آن داشته باشید.
2. واژه‌ها و جملات منفی ؛ نظیر «من فرد ناتوانی هستم»، «نمی‌توانم با دیگران رابطه صمیمی برقرار كنم» و... را هرگز بر زبان نیاورید. بعد از این سعی كنید این جملات را تكرار كنید. «من می‌توانم فرد موّفقی باشم»، «من می‌توانم دوستان خوبی داشته باشم و رابطة صمیمانه با آنها برقرار كنم. این جملات را دایم تكرار كنید، حتی در مواقعی كه در جمع دوستان هستید. این جملات در ذهن خود مرور كنید.
3. همیشه و به خصوص در مواقعی كه در جمع دوستان هستید؛ تبسمی بر لب داشته باشید! لبخند زدن و متبسم بودن باعث آرامش درونی و بهبود روابط اجتماعی شما می‌شود.
4. سعی كنید در برقراری ارتباط با دیگران ابتكار عمل را به دست بگیرید. هنگامی كه در جمع دوستان هستید، سؤالی بپرسید، نظر خود را راجع به موضوعی ابراز نمایید، احوال آنها را جویا شوید و...
5. كوشش كنید كه بیش از حدّ گرفتار آداب و رسوم و تعارف و تكلّف نباشید و این البته به تمرین‌های اولیه نیازمند است. قدم ابتدائی را بردارید. آداب و رسومی كه به روشنی بی‌محتوی بوده و دست و پاگیر هستند را كنار بگذارید و آرام‌ آرام به سراغ بقیه این نوع آداب بروید. بسیار راحت و ساده و بی‌تكلیف با دیگران ارتباط برقرار كنید. از كلمات و جملات ویژه كه از گفتن آنها احساس خجالت می‌كنید، جداً پرهیز كنید.
6. اگر در برخوردهای مستقیم و رو در رو با دیگران احساس خجالت می‌كنید و نمی‌توانید نظرات خود را به خوبی بیان كنید، با دوستان‌تان تلفنی صحبت كنید.
7. سعی كنید همیشه ظاهر ساده و آراسته داشته، در سلام كردن به دیگران پیشقدم باشید. با افراد غریبه در مغازه، اتوبوس، كتابخانه، پارك و... صحبت كنید. و شما خود در برقراری ارتباط و شروع صحبت با دیگران، با رعایت ادب و كلمات و رفتار مطلوب اجتماعی پیشگام باشید.
8. با اشخاص مختلف، اعم از كوچك و بزرگسال وقت ملاقات بگذارید، سعی كنید برای هر ملاقات چیزی برای گفتن یا نشان دادن داشته باشید. مثلاً می‌توانید برای این كار كتاب و مجله‌ای جدیدی را بخوانید و اطلاعات خودتان را بیشتر كنید. در امور سیاسی و اقتصادی جامعه، معلومات بیشتری كسب كنید، خاطرات و تجارب جالب خود را مرور كنید و برای بازگویی آنها در جمع دوستان‌تان آمادگی داشته باشید. در این صورت هم دوستان تازه‌ای پیدا می‌كنید و هم احساس خجالت و كمرویی شما از بین می‌رود.
9. همیشه با مقدمه‌ای كوتاه و جالب صحبت خویش را آغاز كنید، و ارتباط چشمی‌تان را حین سخن گفتن به‌طور كاملاً واقعی با دوستان خود، حفظ كنید.
10. به هنگام گوش دادن به سخنان طرف مقابل، سعی كنید همواره شنونده فعالی باشید و با دقت كامل به صحبت‌های وی گوش دهید. به هنگام لزوم سؤالاتی مطرح كنید، و درباره دیدگاه‌های گوینده اظهار نظر كنید و توضیح بیشتری بخواهید.
- در پایان خاطر نشان می کنم که اگر کمرویی توسط خود شما قابل رفع نباشد حتما باید با رواندرمانی و مشاوره روی آن کار شود. زیرا کمرویی ریشه در عوامل دیگر شخصیتی مثل عزت نفس ضعیف دارد.تا عزت نفس یا همان حرمت ذات تغییر نکند در کمرویی شما تغییری ایجاد نخواهد شد.

موید باشید...

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
تلفن : 88277643-4
بزرگراه جلال بعداز پل گیشا روبروی شعبه بانک کشاورزی پلاک 135 واحد 3 طبقه 2 دوشنبه ها
دارای دیدگاه اردیبهشت 25, 1394 توسط بی نام
این موبایلی که دادین مال خودتونه، و در روان درمانی و مشاوره چکار میکنند؟ و من الان دارم میرم پیش روانپزشک، به خاطر مشکلی که دارم، و میتونم از روانپزشک خودم درخواست جلسات روان درمانی داشته باشم؟ و من رفتم از یک مرکز مشاوره وقت گرفتم که مامانم خبر نداره، و برای مشکل ارتباطی که دارم، میخوام برم پیش مشاور، اگه مامانم نفهمه چه عیبی داره؟ و از ارتباط برقرار کردن از دبستان و 7 سالگی، میترسیدم، و این ترس الانم ادامه داره، چکار کنم ترسم بریزه؟ و چندتا کتاب بهم معرفی کنین درباره اعتماد بنفس،.
دارای دیدگاه اردیبهشت 25, 1394 توسط qasdi
در کنار روانپزشک میتونید با مراجعه به روانشناس به روان درمانی هم بپردازید در ضمن میتونید کتاب اعتماد به نفس از باربارا دی آنجلیس ترجمه : محمد مهدی آبروش را مطالعه بفرمایید که یکی از پرفروشترین کتابها در آمریکا بوده..
مطمئنا بهبودی در روابطتان حاصل خواهد شد...
موید باشید..

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
تلفن : 88277643-4
بزرگراه جلال بعداز پل گیشا روبروی شعبه بانک کشاورزی پلاک 135 واحد 3 طبقه 2 دوشنبه ها
دارای دیدگاه اردیبهشت 25, 1394 توسط بی نام
در جلسات روان درمانی چکار می کنند؟
دارای دیدگاه اردیبهشت 26, 1394 توسط qasdi
روان درماني به شيوه هايي گفته مي شود که در آن مشکلات رواني و عاطفي از طريق بيان مشکلات به يک درمانگر و گفتگو با او درمان مي گردد. روان درمانگر به شناخت شما ازخود و بهتر شدن توانايي مقابله تان کمک مي کند.
 
 
اهداف روان درماني عبارتند از:
 
- تغييرالگوهاي آسيب زاي رفتاري
- بهبود احساس ارزشمندي
- حل و فصل تعارض ها
 
روان درماني به ياد گرفتن در مورد خودتان کمک مي کند. در بعضي از موارد، شما ياد مي گيريد که چگونه گذشته را درک کرده و با زمان حال تطبيق دهيد. در موارد ديگر شما از آن دسته از پاسخ هاي تان که مشکلاتي را در زندگي شما ايجاد مي کنند، آگاه شده و شيوه هاي تغييرآنها را ياد مي گيريد.
دراولين جلسه به احساسات خود اعتماد کنيد. ازاحساسات خود به عنوان يک راهنما جهت تصميم گيري در مورد ادامه کار با آن درمانگر يا تغييراو استفاده کنيد.
به محض پيدا کردن شخصي که در حضور او احساس آرامش مي کنيد، ضمن گشودن دريچه هاي ذهن خود، شرايط را براي اعتماد به درمانگر مهيا کنيد. رک و صريح بودن در امر درمان، نکته اي بسيار مهم است.
ممکن است روان درماني جلسات محدودي وقت بگيرد و يا ساليان زيادي طول بکشد. اين مساله بستگي به وسعت مشکلات شما و اهدافي که درمعالجه لحظه به لحظه پيشرفت تان را تشخيص مي دهيد. شما بايد به طورجدي در مورد اين که چه مدت تحت درمان باشيد، تصميم بگيريد. شما (نه درمانگر) تصميماتي که مي گيريد، روي زندگي تان تأثير مهمي دارد.

به امید موفقیت..

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
تلفن : 88277643-4
بزرگراه جلال بعداز پل گیشا روبروی شعبه بانک کشاورزی پلاک 135 واحد 3 طبقه 2 دوشنبه ها
دارای دیدگاه اردیبهشت 26, 1394 توسط بی نام
این موبایلی که دادین مال خودتونه؟ عزت نفس با اعتماد بنفس فرق داره، گفتین که تا عزت نفس یا حرمت ذات تغییر نکنه، کمرویی من رفع نمیشه، عزت نفس یا حرمت ذات چیه؟
دارای دیدگاه اردیبهشت 27, 1394 توسط qasdi
باسلام مجدد
اعتماد به نفس و عزت نفس با یکدیگر مرتبط هستند اما دقیقا شبیه به هم نیستند اعتماد به نفس بسیار محدودتر از عزت نفس اس . اما به طور کل اعتماد به نفس به عقیده یک فرد نسبت به توانایی ها و استعدادهایش مربوط است . اما عزت نفس به معنای داشتن احساس ارزشمندی و کارایی در مورد خود است.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
تلفن : 88277643-4
بزرگراه جلال بعداز پل گیشا روبروی شعبه بانک کشاورزی پلاک 135 واحد 3 طبقه 2 دوشنبه ها
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

...