توضیح به کودکان در رابطه با مرگ و میر

137 بازدید
سوال شده اردیبهشت 21, 1394 در کودک و نوجوان توسط مینا
با سلام پدر من 3 ماه است که فوت شدند پسر 4 ساله ای دارم که مدام سراغ پدر بزرگش رو میگیره می خواستم ببینم چطور میتونم اون رو قانع کنم

1 پاسخ

پاسخ داده شده اردیبهشت 21, 1394 توسط qasdi
باسلام
دوست عزیز تسلیت بنده را برای عزیزتان پذیرادباشید. برای توضیح مرگ از عبارتهایی که به یک امر خوب اشاره می کند بپرهیزید. عبارتهای معمول بزرگترها درمورد مرگ مثل در آرامش استراحت کردن ، ویا به خواب ابدی یا رفتن به یک جای دور،  برای خردسالان بسیار گیج کننده است.
پس نگویید پدر بزرگ خوابیده است یا به جای دور رفته اس .کودک ممکن است با این توضیحات از رفتن به رختخواب نگران شود و فکرکند که او هم ممکن است بخوابد و دیگر برنگردد، یا اگر شما به خرید و یا سرکار بروید فکر کند که شما هم دیگر برنمی گردید، مرگ را هرچقدر قابل لمس تر برای او توضیح بدهید مثلا بگویید: پدر بزرگ خیلی پیر شده بود بدنش قادر به کار کردن نبو . اگر پدربزرگ قبل از مرگ مریض بوده اطمینان حاصل کنید که کودک بفهمد مریض شدن مثل سرما خوردن معنی مردن نمی دهد. به او توضیح بدهید که این مریضی ها نمی تواند کسی را بکشد.
در مورد کاربرد واژه های خداوند و بهشت با احتیاط کامل رفتار کنید.دقت کنید این مفاهیم را برای کودک 5 ساله یا حتی کوچکتر به کار می برید و هدف شما این است که او را آرام کنید.پس مراقب باشید اورا بیشتر گیج و مضطرب نکنید .
برای مثال اگر بگویید : پدربزرگ الان خیلی خوشحال است چون توی بهشت است . کودک فکر می کند: چطور پدربزرگ خوشحال است ولی همه کسانی که دور و بر من هستند، این همه ناراحتند؟ یا مثلا بگویید که پدربزرگ آنقدر خوب بود که خداوند او را پیش خودش برده است چون خوب بوده است ممکن است مامان، من یاهر کس خوب دیگری را هم نیز پیش خود ببرد، یا اینکه سعی کنم که بچه بد باشم تا بتوانم بیشتر پیش مامان و بابا بمانم.  بنابراین عبارتی به کار ببرید که او را نگران نسازد. مثلا بگویید: ما خیلی ناراحتیم که بابابزرگ دیگر پیش ما نیست و ما خیلی دلتنگ او هستیم ولی این خوب است که بدانی او الان پیش خداست.

به امید موفقیت

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
تلفن : 88277643-4
بزرگراه جلال بعداز پل گیشا روبروی شعبه بانک کشاورزی پلاک 135 واحد 3 طبقه 2 دوشنبه ها
دارای دیدگاه اردیبهشت 22, 1394 توسط بی نام
سلام خیلی ممنون از توضیحتون مرسی
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

...