حساس بودن دخترم روی من

145 بازدید
سوال شده اردیبهشت 20, 1394 در کودک و نوجوان توسط موسوی
ﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﺷﻤﺎﻭﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﯿﻦ.ﺩﺧﺘﺮﻣﻦ ۲ﺳﺎﻝ ﻭﻫﺸﺖ ﻣﺎﻫﺸﻪ ﻭﺷﺪﯾﺪﺍ ﺭﻭ ﻣﻦ ﺣﺴﺎﺳﻪ.ﻫﺮﮐﺴﯽ ﻣﯿﺎﺩﺑﺎﻣﻦ ﺻﺤﺒﺖ ﮐﻨﻪ ﻣﯿﺎﺩﻣﯿﮕﻪ ﻣﺎﻣﺎﻥ ﺧﻮﺩﻣﻪ .ﯾﺎﺳﺮﺵ ﻭﻣﯿﻨﺪﺍﺯﻩ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﻗﻬﺮﻣﯿﺮﻩ.ﺣﺘﯽ ﺷﻮﻫﺮﻡ ﺣﻖ ﻧﺪﺍﺭﻩ ﭘﯿﺸﻢ ﺑﺸﯿﻨﻪ ﻭﺩﺳﺘﻤﻮ ﺑﮕﯿﺮﻩ ﯾﺎﺑﺒﻮﺳﻪ.ﻣﻦ ﺷﺎﻏﻠﻢ ﻭﻧﺼﻒ ﺭﻭﺯﻫﻢ ﭘﯿﺸﺶ ﻧﯿﺴﺘﻢ.ﻧﻤﯿﺪﻭﻧﻢ ﭼﯿﮑﺎﺭﮐﻨﻢ.ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﯿﺸﻢ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯿﻢ ﮐﻨﯿﺪ.

1 پاسخ

پاسخ داده شده اردیبهشت 23, 1394 توسط سیداحمدمرتضوی
سلام

براساس اصل آسیب شناسی سه نکته ی اساسی را اگر ما بتوانیم در هر اقدام رعایت بکنیم طرح ما موفق خواهد بود هرچند که نقص هایی هم داشته باشد.
1. چه کار بکنیم که آسیب به وجود نیاید.
2. چه کار کنیم آسیب به وجود آمده را حل بکنیم.
3. اگر نمی توانیم آسیب را حل بکنیم چه کار بکنیم که زمینه ی ایجاد آسیب در آینده نشود.
و اگر این سه نکته ی کلیدی در تمام مراحل درمان مد نظر باشد اطمینان بر عدم آسیب را به ارمغان خواهد آورد.

پس آنچه مهم است بر اساس تحلیل رفتار متقابل هر آنچه ما انجام می دهیم یا احساس است یا رفتار و یا هردو . و آنچه منبع آن است که به وجود می آورد . یا یک فکر یا یک خاطره  یا عوامل بیرونی یا عوامل درونی و آنچه باعث شکل آن می شود نیاز است اگر نیاز برآورده شود می خندم بوس می کنم . دعوت می کنم و... اما اگر نیاز بر آورده نشود . داد میزن / فحش می دهم / پرت می کنم / قهر می کنم / بهانه می گیرم و...

نکاتی که قابل توجه شماست

1/ روی شما حساسه

2/هرکس با من صحبت می کنه

3/ مامان خودمه

4/ قهر میره

5/ شوهرم پیشم بشینه

6/دستمو بگیره یا بوس کنه

همه ی این موارد یک طرف  این مورد آخر هم یک طرف

7/شاغلم + نصف روز هم پیشش نیستم .

من مورد 7/ را با یک نگاه دیگر می نویسم

شاغلم= نصف روز در خانه نیستم+ موقعی وارد خانه می شوم به مکان شغل جدید می روم = آشپزخانه + پخت و پز+ نظافت + محل جدید . استراحت ، به علت نیاز فیزیکی +درونی + بیرونی ؟؟؟ مکان بدی شغل =آماده برای ورود همسر + تلفن شامل مامان دوستان کاری  فامیل و...

مجدد محل شغل جدید آشپزخانه = شام +نظافت + تلویزیون و...

آنچه بسیار مهم است نوع برنامه ریزی کاری و عملکردی شما است که هیچ اطلاعی نداریم . من از زاویه دیگر نگاه می کنم.

ورود به خانه = برنامه بازی با دخترم ؟ گرسنه اش است غذا دادن به دخترم؟ خوابش می آید خواب کردن روی پا / توی بغل / قصه و لالایی ؟

حالا محل کار جدید آشپزخانه = تا زمانی او خوابه . بیدار شد محوریت او . گرسنه است؟ عصرانه ؟ میوه ؟ بازی چه بازی ؟ بازی من می گم یا او می گه؟ یا بودو تلویزیون ببین ؟ و...

نیاز عاطفی فرزند تا 5 سالگی به فضای خونه و مادر در اینجا نمی توان توصیف کرد . جدایی شما از فرزند و نگرانی هایی که برای از دست دادن شما وجود دارد . از عوامل اصلی در طرح مسئله ی شماست . که تحلیل آن با سوال جواب یا حضوری دریافت خواهد شد .

تازه فرزند شما کجاست  در نبود شما مهد ؟ پدر بزرگ مادر بزرگ ؟ و... واقعا خیلی پارامتر ها است که برای جواب شما باید دیده شود و تحلیل گردد. من آنچه برای خود ردیف کردم شاید همه غلط و اصلا با موقعیت شما جور نباشد . مسائل شما یک جور دیگه باشد شما را خواستم توجه بدهم که نگاه هاتون را باید عوض کنید و آنچه را تا به حال ندیدید ببینید تا بتونید نتیجه دریافت کنیم.

پس با توجه به بیان شما با توجه به مسئله پیش آمده باید نوع عملکرد ما تغییر تا از این مرحله بحرانی به سلامت و بدون به وجود آوردن آسیب گذر کنیم. باید تحلیلی رفتار نماییم./صبر / برنامه ریزی / اطلاعات در خصوص نیاز های فرزند/ دانش افزایی/اولویت بندی در آنچه با توجه به موقعی و شرایط فرزند باید انجام بدهم داشته تا آسیب را به وجود نیاوریم .

بدانید پایه های حرمت نفس فرزند تا 36 ماهگی شکل می گیرد . شادمان باشید . زمان بگذاریم و این مصرع را سر لوحه کنید .

توانا بود هرکه دانا بود. توانایی شما در دانستن است و در این فضا مجازی امکان تفهیم مسئله به صورت یک طرفه که نمی دانیم آیا همان چیزی که من می خواستم به شما انتقال دهم آیا همان دریافت شده یا نه ؟ که اگر اشتباه دریافت شده باشد آسیب بزرگ است . پوزش زمان بیشتر در اختیار نیست.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
شماره تلفن : 09121312713 , 22878323
شنبه و دوشنبه 10 صبح الی 19 خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد بعد ازپمب بنزین ، نرسیده به ظفر ،کوچه ی امانی ، پلاک 2 ، طبقه 5 واحد 9 ، مرکز مشاوره ی راه سبز
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

...