تصمیم گیری درباره آینده حرفه ای برای یک خانم 33ساله

219 بازدید
سوال شده خرداد 31, 1396 در تحصیلی و شغلی توسط همااااای
سلام

وقت به خیر

بنده یک خانم 33 ساله  و متاهل هستم با ضریب هوشی بالا، (در پایان دوره ابتدایی در آزمون مدرسه تیزهوشان پذیرفته شدم اما به دلیل مخالفت پدر و برادرانم موفق به ادامه تحصیل در این مدرسه نشدم) در دبیرستان رشته ریاضی و فیزیک خوانده ام اما در دو سال آخر مدرسه به دلیل مسایل مختلف از جمله مشکلات خانوادگی و ترس از کنکور، دچار استرس شدید و احساس ناتوانی شدم . متعاقبا افسردگی هم به سراغم آمد. تا جایی که در سال پیش دانشگاهی برای دو امتحان آخر سال غیبت داشتم و نهایتا با امتحان جبرانی و تبصره موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی شدم.

اضطراب و افسردگی من را به شدت ناتوان کرده بود تا جایی در کنار احساس ناتوانی و ترس از عدم موفقیت، نیاز شدیدی به آرامش داشتم، در آن مطقع زمانی به ادبیات و عرفان گرایش پیدا کردم و گمان میکردم این دو درمان دردهای من است. بعد از دو سال از فارغ التحصیلی از مدرسه در رشته انسانی آزمون دادم و در دانشگاه علامه طباطبایی رشته ادبیات پذیرفته شدم اما وقتی با واقعیت این رشته در دانشگاه مواجه شدم بیشتر سر خورده شدم. و اشتباه بعدی را زمانی مرتکب شدم که این رشته را در همان دانشگاه و در مقطع ارشد ادامه دادم.

همه ما از اوضاع بازار کار مطلعیم اما این وضع برای رشته هایی مثل ا دبیات خراب تر است. بهترین کاری که با این رشته میشود پیدا کرد مسئول دفتری است که آن را هم تجربه کردم اما هرگز راضی نبود و بعدها به خاطر ازدواج و دوری مسیر آن کار را هم رها کردم.

این تصمیمات که به نظر غلط بودند و شاید بیشتر فرار ، و همین طور بی کاری احساس وحشتناکی در من ایجاد میکنند. احساس میکنم یک دنیا استعداد و اشتیاق را مدفون کرده ام.

هنوز مثل بچه های دبیرستانی دنبال انتخاب رشته و شغلم . احساس میکنم علایقم را نمیدانم یا سرکوب کرده ام. احساس میکنم زندگی ام را هدر داده ام و از این موضوع جزر میکشم.  با مشاوران مختلفی صحبت کرده ام که متاسفانه به نتیجه ای نرسیده ام. مثلا مشاور آخری معتقد بود باید خودم را مشغول کنم و نباید بلند پروازی کنم بدون توجه به ناآارامی و بی قراری وجودم . و بخش عمده توانایی هایم که زیر سایه تصمیمات غلط بی استفاده مانده اند.

بابت طولانی شدن متنم عذرخواهی میکنم و امیدوارم کارشناس عزیز با صبوری مطالعه و راهنمایی فرمایند

لطفا لطفا کمکم کنید.
دارای دیدگاه تیر 1, 1396 توسط mohamadi
سلام وقت بخیر
با توجه به صحبت های سرکار متوجه شدم شما چندان نسبت به علاقه مندی های خود آگاهی ندارید.
هر رشته و شغلی درگیری های خاص خودش را دارد، انتخاب رشته ادبیات تحت هر شرایطی که انجام شده به هر حال گذشته ولی شما می توانید از همین رشته نیز درآمدزایی داشته و فعالیت های مرتبط انجام دهید، می توانید از کسی که در این رشته موفق است به طور مثال یک استاد ادبیات کمک بگیرید.
اما در مرحله اول بهتر است درباره نوع علاقه مندی های خود مطمعن شوید ، خیلی از افراد حتی تا سنین بالاتر نیز نسبت به انتخاب ها و علاقه مندی های خود دچار تردید هستند، پس خیلی از این موضوع ناراحت نباشید.
دارای دیدگاه تیر 4, 1396 توسط Basic
**********


نگران نباشید کلمه به کلمه اش خوانده می شود حتی چندین بار .

یک چیز که به شدت « نبودش » و جای خالیش واضح بود   «« لذت بردن »   و چیزی که بسیار به آن تاکید داشتید «« موفقیت »» بود.!

« موفقیت »  و  « لذت بردن » دو موضوع کاملا متفاوتی اند.

حالا چرا اول به این موضوع اشاره شد.

چون بسیار بسیار به دنبال موفقیت های « پشت سر هم » هستید !!

و‌این موضوع در طول زندگی شخصی تان می توان آسیب های جدی برساند.چرا !؟

 چون خودتان فرمودید احساس می کنید زندگیتان« طلف » می شود !!

و جالب اینجاست که واقعا می دانید وقتتان را طلف نکرده اید و کسب علم کردید پس چه « طلف » کردنی ؟
چرا همچین حسی سراغ شما آمده ؟ مگر کسی با تیز هوشی و اراده کسب علم باید حس « طلف » شدن بکند ؟؟

می بینید موضوع کمی گیج کننده است !!!! تیز هوش باشید ، دنبال علم باشید ، و واقعا علم را هم کسب کرده باشید ...اما حس « طلف » شدن هم داشته باشید !!!

(( سوال : به نظر خودتان چرا این گونه احساس می کنید ؟؟ ))

جواب دادنتان مهم است ، چرا !

چون از روی جواب شما  می توان به ‌ذهنیت شما و انتظار شما پی برد ، و آن موقع است که می توان گفت فلان ذهنیتتان اشتباه است و فلان مقدار حد انتظارتان اشتباه و کدام ذهنیت و چه حد انتظار شما موجب نارضایتی شما شده.

این گونه به آن قسمت های اصلاحی تان پی می برید و تلاش برای بهبود وضعیت آغاز می شود ..

آرزوی شادابی و ‌سرزندگی بیشتر برای تمامی جوانان...***********

1 پاسخ

پاسخ داده شده خرداد 31, 1396 توسط نازی قنبری
سلام
دوست عزیز ،با وجود موانعی که پیش رو داشته اید ،اما هیچ وقت ساکن نمانده اید و میتوان حرکت رو به جلو را از دور در شما دید ،افررررين.
شما رشته ای را انتخاب کردید  که درآن زمان به آن گرایش داشتید و باعث ارامشتان میشد ،و توانستید در بکی از بهترين دانشگاهها رشته انتخابی خود را تحصیل کنید،به نظر شما این هدر دادن زندگی است?!! یا خود زندگی??
فراموش نکنید شما یک خانم با ضریب هوشی بالا هستید ،پس هیچگاه یک دنیا استعداد و اشتیاق در شما مدفون نخواهد شد بالاخره راهی پیدا خواهید کرد.
اما احتمالا حرفهای ناگفته ای دارید ،حرفهایی که شاید هیچ کجا آنها را بازگو نکرده اید و باعث آزارتان بوده چيزهايي که مانع شادی و دلخوشيتان میشود،پس برای لذت بردن از پرواز اول از همه باید بال های خود را سبک کنید.
شاد و سلامت باشید.

نازی قنبری
کارشناس ارشد روان شناسی بالینی
تلفن تماس: 021_23584444
داخلي 1 - کد مشاور 4640
موبایل: 09193809255
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

...