تصمیم گیری برای ادامه رابطه

424 بازدید
سوال شده تیر 1, 1394 در ارتباط توسط سارا
سلام دختری 23 ساله دانشجوی کارشناسی ارشد هستم که در سن 18 سالگی با پسری آشنا شدم و به هم علاقه مند شدیم.تماما رابطه ما به صورت تلفنی بود و حتی یکبار از نزدیک ملاقات نداشتیم اما وقتی بعد از 9 ماه به دلایلی از هم جدا شدیم انقدر وابستگی داشتم که تا 4 سال نتوانستم کاملا فراموشش کنم. اکنون دو سال است که با پسر دیگری آشنا شده ام که به دلیل ارتباط فامیلی دیدارهایی ناخواسته داریم. در ابتدا از طرف ایشان پیشنهاد دوستی مطرح شد و من رد کردم ولی بعد از مدتی من نیز به او علاقمند شدم اما او بی توجهی میکرد و فقط گهگاه توجه نشان میداد. به سبب این رفتار او من به یک خواستگار پاسخ مثبت دادم ( یه جورایی شاید از روی لجبازی ) که در کمتر از یک ماه پشیمان شدم و رد کردم چون مدام به شخص مورد علاقه ام فکر میکردم. وقتی برگشتم ایشان در ابتدا نپذیرفتند اما پس از مدتی قبول کردند که مجددا در ارتباط باشیم. تا قبل از این هیچگونه رابطه جدی بین ما نبود ولی بعد از آن چند بار ملاقات نزدیک تری به تنهایی باهم داشتیم. و من امیدوار بودم که این دیدارها موجب ایجاد علاقه در ایشان شود ولی فقط تا لحظه ای که کنارم بود علاقه نشان میداد و وقتی به منزل برمیگشت دیگر به ندرت پاسخ تماس هایم را میداد. و از آنجایی که بعد از شروع دوباره رابطه مان مغازه ای اجاره کرده بود و وضع مالی اش نسبتا بهتر شده مشغله کاری را بهانه میکند. و یا شاید فکر میکند من به خاطر آینده مالی اش خواستگارم را رد کرده و برگشتم (هرچند که وضعیت مالی خانواده ما از هر نظر کاملا تامین است).

با وجود علاقه شدیدی که بهش دارم و چندین بار که سعی کردم حتی برای شش ماه ارتباطی نداشتیم و خواستم فراموشش کنم و نشد و با توجه به رابطه قبلی ام که نشان می هد چقدر دختر حساس و احساسی هستم نمیدانم آیا هنوز میتوانم امیدی به این رابطه داشته باشم؟

او حتی (برخلاف قبل) دیگر علاقه ای به بیرون رفتن با من ندارد و میگوید بهتر است ملاقات ها در منزل اقوام باشد (به سبب همان نسبت فامیلی) یا منزل خودشان.

سوال من اینه چطور میشه ایشون که روز اول اونقدر علاقه نشون میداد انقدر سرد و بی تفاوت بشه و یه لحظه خودش رو عاشق نشون بده و وقتی که از کنارم میره انگار که اصلا نبوده! از این بلاتکلیفی واقعا خسته شدم. و با اتفاقی که راجع به اون خواستگارم افتاد (که از نظر احساسی نتونستم بپذیرمش) دیگه به هیچ خواستگار دیگه ای هم نمیتونم فکر کنم و عشق رو فقط در کنار اون میبینم و از مردهای دیگه شاید فقط برای یه مدت کوتاه خوشم بیاد یا همینجوری باشه اما وقتی به چشم ازدواج به مردی نگاه میکنم اصلا عذر میخوام حالت تهوع بهم دست میده و حتی نمیتونم لحظه ای وجود مرد دیگه ای رو کنار خودم تصور کنم.

لازم به ذکر است که شخص مورد علاقه ام یکسال و نیم از من کوچکتر است و دانشجوی مقطع کارشناسی می باشد.

ضمنا مدتی هم هست که در تصمیم  گیری ضعیف شدم و نمیتوانم قاطع تصمیم بگیرم.

به نظر شما راهکار چی هست؟ آیا بازم میتونم به ازدواج در رابطه فعلی امیدوار باشم؟ و اگر پاسخ منفی هست با احساسم چجوری کنار بیام؟ من میترسم  سالها همینجور بگذره و با این وضع هیچ آینده ای در انتظار من نباشه.

1 پاسخ

پاسخ داده شده تیر 1, 1394 توسط سیداحمدمرتضوی
سلام سارا

ببینید مسئله ی بسیار مهم این است که شما باید چند مسئله را با خود روشن کنید و بعد در راستای آن قدم بردارید ./

1/ آیا واقعا حالت تهوع دست می دهد و با لا می آورید یا برای بیان شدت آن را بیان کرده اید؟

2/ روابط های شما در ابتدا با سیکل آسیب آغاز گردیده است پس خیلی از مسائل و خواسته های شما خود آسیب زا است و اگر نخواهید آنها را خوب ببینید و حل کنید آسیب جدی وجود دارد.

3/ شما اهداف خود را باید برای خود کاملا روشن کنید و در راستای آن قدم بردارید./ اگر هم اهدافتون روشن است اشاره ای نکرده اید .

4/ آنچه دل شما را در روابط گذشته و حال شما را برده چیست که فقط در همین طرف است و دیگر در هیچ کس دیگر نیست؟؟

5/ نوع روابط / اهداف/ نوع عملکرد / و...  در یک ارتباط برای قبل از ازدواج کاملا با یک رابطه ی همینجوری بسیار فرق دارد ؟؟

6/ ازدواج یک تعهد دو طرفه هست و نمی تواند با اصرار یک طرف و درخواست یک نفر صورت پذیرد. و اگر آن تعهد در همان اول نیست به اصرار و خواسته ی غیر منطقی به دست نیاورید که کاملا آسیب است.

7/ اما در قبل از ازدواج حدود 50 مورد را باید به تفاهم برسید و بعد برای ازدواج اقدام کنید . باید بسیاری از مسائل مهم د ر هم گن بودن را در نظر داشته باشید و مهم مهم این که در قبل از ازدواج باید تمام چشمان را خوب باز کرد و همدیگر را خوب دید ./و بعد قدم بر داشت ..// مسائل را با شاغول خود نسنجیم در تمام موارد باید شاغول بر اساس اصول کلی باشد .

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
شماره تلفن : 09121312713 , 22878323
شنبه و دوشنبه 10 صبح الی 19 خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد بعد ازپمب بنزین ، نرسیده به ظفر ،کوچه ی امانی ، پلاک 2 ، طبقه 5 واحد 9 ، مرکز مشاوره ی راه سبز
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

...